Kolekcie Iridescent je inšpirovaná vlnením a prúdením a tiež iridescenciou- jav, vyskytujúci sa v prírode, kedy sa svetlo na povrchu láme, mieša, odráža a vytvára tak hru farieb.
Sklo je v metastabilné, nie je to ani tekutina ani pevná látka, stále niekde na pomedzí. Dá sa odlievať, tvarovať brúsiť a leštiť. Odlievania skla z parametricky vytvorených a 3D vytlačených modelov šperkov umožnilo preskúmať sklo ako médium pre šperk. Vytvorená kolekcia šperkov tak pracuje s telom nositeľa, prúdi po ňom a tvaruje si ho.
Skúmanie dosiahnutia iridescencie na skle sa stalo najnáročnejšou časťou tvorenia kolekcie. Bolo použitých niekoľko metód na dosiahnutie dúhovosti: nanášaním kovových pár na povrch horúceho skla, líhanie skla s kovovým povlakom a použitie mica prášku.
Počas projektu bolo vytvorených niekoľko inovatívnych prístupov pre vytvorenie šperku.
- Ear Cuff- pri vytváraní návrhov ear cuff som pracovala s ergonómiou ucha, chcela som aby sklo vyzeralo, že po uchu steká a prúdi. Definície vytvorené v parametrickom programe pracujú s vloženou geometriou ucha. To umožnilo vytvoriť ear cuffy, ktoré sa prispôsobia 3D skenu ucha nositeľa z nekonečným množstvom iterácii.
- Reťaz- pri tvorení som sa inšpirovala inovatívnym prístupom, ktorý pri výrobe reťaze z kovu využíva 3D tlač. Tradične sa každé oko reťaze musí prepíliť a následne spájkovať aby sa oka mohli navzájom pospájať. Pri 3D tlači je možné reťaz odliať už prepletenú, bez potreby oká píliť, čo by pri skle ani nebolo možné. Je potrebné iba odstrániť natekacie kanáliky. Vytvorená definícia tiež inovatívne pracuje s témou vlnenia, kedy je každé oko iné, s inou parametricky vytvorenou textúrou a inej veľkosti. Vytvorená definícia tiež optimalizuje produkciu, kedy je možné vďaka parametrom upraviť každý aspekt reťaze a maximalizovať možnosti odlievacej sústavy.
Dokumentácia k projektu
Keďže som nemala žiadne skúsenosti zo sklom, moje prvé pokusy spočívali v testovaní vlastností skla. Pracovala som zo sklom, ktoré malo dichroickú fóliu a snažila som sa aby kopírovalo sadrový odliatok. Používala som na to malú piecku do mikrovlnky.
Sklo po sadre v tekutom stave stekalo ale na niektorých miestach tiež okopirovalo štruktúru. S pieckou do mikrovlnky som sa rozhodla ďalej nepracovať, keďže som nemohla spolahlivo kontrolovať teplotu.
Na týchto prvých odliatkoch som tiež testovala možnosť brúsenia a leštenia.
Vytvorenie foriem zo živicových odliatkov a sádry pre odlievanie/líhanie skla.Proces sa podaril, ale odliatky nekopírovali formu tak aká bola predstava. Pri pokuse použiť formu znovu, sádra praskala.
Pokusy o odliatie skla zo živicových výtlačkov využitím stratenej formy.
Odlievanie 1. výtlačkov navrhnutých pre sklo inšpirovaných vlnením.
Prvýkrát úspešne odliate oka a textúra vlnenia.
Líhanie skla do foriem vytvorených z textúr inšpirovaných vlnením a prúdením.
Pracovanie s ergonómiou ucha a testovanie rôznych dizajnov earcuffov.
Vytvorenie inovatívneho prístupu pre výrobu reťaze zloženej z jedinečných ôk, ktorú je možné odliať v jednom kuse.
Prístupy pre dosiahnutie iridescencie na skle
- Sklo líhané s PVD vrstvou
- Mica prášok
- Vrstva kovových oxidov
Ďalšie experimenty so sklom
- práca so sklom nad plameňom- horák bol použitý na tvarovanie skla
- pri odlievaní bolo použité sklo, ktoré sa po redukovaní získa kovový odlesk
- použitie kovových oxidov pri odlievaní pre dosiahnutie farby skla
Výstava kolekcie sklenených šperkov v priestoroch Art3um
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia