Monika Tomulcova studio je slovenská značka zameraná na tvorbu šperkov najmä z recyklovanej mosadze a striebra. Celý proces od návrhu až po výrobu sa odohráva v maličkom štúdiu na Orave. Práve aspekt vytvorenia šperku na jednom mieste z lokálne nájdených materiálom je základom pre tvorbu v našom štúdiu. Ide nám o experimentovanie s materiálom a tvarmi a hľadaní rovnováhy medzi používaním moderných technológii a ručnou výrobou.

Pre naše štúdio je veľmi dôležitá udržateľnosť v každom štádiu tvorby. Myslíme si, že udržateľnosť by dnes mala byť pre každú novú dizajn značku základom. Udržateľnosť v našom štúdiu nájdete najmä pri použitých materiáloch, technológiách a balení šperkov. Voľbe materiálov sa prikladá osobitná pozornosť. Pri výrobe používame šrotovný mosadzný plech, ktorý je určený na opätovnú recykláciu. Recyklovanie kovov je energeticky náročný proces pred ktorým plech zachránime. Taktiež recyklujeme všetky naše mosadzné odrezky z ktorých vyrábame odlievané šperky. Pre balenie šperkov používame iba papierové obaly.

Udržateľnosť

Mosadz je materiál ktorý vplyvom vody kyselín a vzduchu oxiduje a černie. Aby sme predĺžili životnosť šperkov, kúsky z mosadze pozlacujeme. Pri zlátení sa nepoužíva nikel, ktorý môže spôsobovať alergie, ani kyanidové zlátiace roztoky.

 

Ako fungujeme

2023 Bratislava design week, kolekcia Samorast

2023 Milan Jewelry week

2023 Národná cena za dizan, kolekcia Lamellae, kolekcia Samorast

2023 Milan design week, kolekcia Samorast

2022 Bratislava Design week, kolekcia Lamellae

 

 

Výstavy

Art3um Námestovo

Kuráž Praha

Hrst Liberec

 

 

Kde nás nájdete

Monika Tomulcová sa začala naplno venovať výrobe šperku z kovu, po absolvovaní letnej akadémie šperku. Študovala dizajn na Slovenskej technickej univerzite kde navrhovala šperky a produkty zamerané na psychológiu a wellbeing človeka. Pre jej tvorbu je príznačná snaha porozumieť hlbším vzťahov predmetov a experimentovanie s materiálmi a technológiami. Vsúčastnosti študuje odbor zlatník-klenotník na Súkromnej strednej umelecko priemyselnej škole v Hodruši-Hámre.