Vystavovali sme na MJW 2023

od | okt 31, 2023 | Nezaradené | 0 comments

Tento mesiac sme sa ako vystavujúci zúčastnili na Milánskom týždni šperku -Milano Jewelry week. Naše najobľúbenejšie kúsky z kolekcie Lamellae a z najnovšej kolekcie Samorast boli vystavené spolu z ďalšími 200 umelcami v Paláci Bovaro v rámci selekcie Artistar Jewels, ktorá je zameraná na umelecky šperky z drahých materialov, súčasný šperk atiež šperk z recyklovaných materiálov. V poradí to bola už 9 ročník tohto podujatia kedy umelci z celého sveta majú možnosť prezentovať svoje umenie pred viac ako 8000 návštevníkmi. Naše šperky sa nachádzali v druhej miestnosti po vstupe do Palazza, kde si návštevníci mohli prečítať krátky úryvok aká je filozofia našej tvorby a ako Šperky vyrábame, zároveň sa mali návštevníci možnosť prekliknúť aj na priamu kúpu šperkov z kolekcie Lamellae.

MJW sa nám páčil aj vďaka galavečeru, ktorý sa konal v divadle kde bolo ocenenćh veľa umelcov, ktorým bude umožnené vystavovať v showroomoch a galeriach vo viacerých miestach v európe a amerike, získali tiež možnosti zúčastniť sa na kurzoch a rôznych podujatiach.

V paláci Bovaro sa  konala večer pred otvorením výstavy vernisáž, kde mali umelci možnosť stretnúť sa navzájom ale tiež stretnúť galeristov nákupcov a novinárov.

V Rámci openlab sme navštívili atelier rytectva, emailovania a tradičnej šperkárskej prípravy kde sme mohli vidieť študentov priamo pri tvorbe a tiež sa porozprávať s ich učiteľmi.

My sme si na jewelry weeku najviac užili odborné prednášky, zúčastnili sme sa na všetkých v angličtine.

Prednášky na ktorých sme sa zúčastnili:

Exploring the Distinction Between Natural and Synthetic Diamonds

Prednášku viedla Ellen Joncheer – CEO of HRD Antwerp

Táto prednáška bola zameraná najmä na rozdiely medzi syntetickými a prírodnými diamantmi a správaním používateľov. Dôležité informácie ktoré som si z prednášky odniesla boli najmä, že syntetické diamanty majú rovnaké zloženie ako tie vydolované as aj dnes je bez špeciálneho náradia náročné určiť či ide o laboratórny alebo prírodný diamant (7 z 10 predajcov to nedokáže určiť) a nepomáha tomu, že vzniká stále viac metód ako laboratórne diamanty začíname upravovať tak, aby sa vydávali za tie prírodné. To že ich výroba je energeticky oveľa náročnejšia ako dolovanie z prírody postupne prestáva platiť, a tým že sa technologia ich výroby posúva stále dopredu sa stávajú aj ekologickejší náhradou. Na druhej strane vieme že diamantový biznis s prírodnými diamantmi stále vo veľkej časti sveta prináša porušovanie ľudských práv ale aj živí celé ekonomiky. 

Dopátrať sa k tomu z akej bane diamant pochádza je dnes veľmi náročné. Rôzne laboratoria nám vedia dať úplne iné výsledky. Vďaka umelej inteligencii však do pár rokov bude dostupný prístroj, ktorý bude vedieť určiť s vysokou presnosťou presnú baňu z ktorej diamant pochádza.

Tento rok predbehol počet predaných laboratórnych diamantov počet tých prírodných. Hlavným dôvodom je že laboratórne diamanty majú pri rovnakých karátoch o 75% nižšiu cenu a je pravdepodobnosť,že ich cena stále bude klesať.

Prekvapenie bolo, že väčšina prirodnych diamantov na americkom trhu pochádza z Ruska aj keď tu máme stále sankcie, pretože sa jednoducho obchádzajú pravidlom, že po ich zásadnej úprave, za ktorú sa považuje aj brúsenie, ktoré sa najčastejšie deje v Indii, sa tieto diamanty akceptujú na americkom trhu.Europsky a Americky trh je veľmi rozdielny v tom  ako pristupujeme k prírodným a laboratórnym diamantom, v dôsledku aj toho že na americkom trhu sú obľúbenejšie výraznejšie šperky, sú obľúbenejšie aj väčšie diamanty.  Odráža sa to  v tom, že laboratórne diamanty sú oveľa obľúbenejšie, keďže pri prírodných diamantoch platí pravidlo, že väčší prírodný diamant je raritnejší ako ten menší. To sa odráža na cene, ktorá takpovediac exponenciálne rastie s veľkosťou. Pri laboratórnych diamantoch to neplatí, keďže cena za karát sa veľmi nelíši pri menších či väčších kusoch. 

Certifikáty prinášajú zvýšenie predajnej ceny šperku  o 30% oproti kameňu bez certifikátu. Veľmi veľkým rozdielom medzi laboratórnym a prírodným diamantov je v cene pri opätovnom predaji, keďže prírodné diamanty si držia svoju hodnotu a považujú sa aj za istý druh investície či zábezpeky pri ich opätovnom predaji. Dôvodom je že cena diamantov v minulosti stále rástla. Pri laboratórnych diamantoch to neplatí. Dôvodom môže byť že cena za karát laboratórneho diamantu stále klesá vďaka vývoju technológie a nárstu fabrík ktoré sa ich výrobe venujú. 

Zmena správania používateľov prichádza najmä s výmenami generácia keďže millennials zo sebou prinášajú iné nákupné správanie ale aj iné hodnoty, ktoré sa odrážajú v tom, že chcú mať informácie o tom, čo nakupujú a záleží im odkial kamene pochádzajú, komu prešli rukami a či ich nákupom kompromitujú svoje hodnoty.

Veľká časť diskusie patrila téme či ľuďom záleží či si kupujú prírodné alebo laboratórne diamanty. Padali najmä názory, že prírodný diamant je vzácny a jedinečný a tiež je vytvorený prírodou na rozdiel od toho laboratórneho. Čo sa týka šperku, ktorý má vysokú emocialnú hodnotu pre kupujúceho môžeme očakávať že si bude častejšie vyberať prírodný diamant.  Stále bude existovať veľké publikum ktoré bude preferovať prírodné diamanty ale cena tých laboratórnych bude vytvárať stále väčší tlak na ich kúpu keďže si za menej peňazí vieme kúpiť toho oveľa viac a na pohďad nerozoznateľné od prirodzeného kameňa.

 

Ďalšie prednášky na ktorých sme sa zúčastnili a o ktorých vám prinesieme viac info boli:

Wallis Hong: A New Styling Proposition for the Chinese Jewelry Market

Professional Courses for Jewellery Retailers

The New Trends in the “Democratization of Fine and High Jewelry in the Fashion Industry

NFTs and Jewelry: Bridging the Gap Between the Art of Jewels and Fintech

Innovative Jewellery Alloys and their Prospective Use in the Industry

 

 

Projekt je podporený z verejnych zdrojov vďaka Fondu na Podporu Umenia