Šperky, ktoré spôsobujú alergiu

od | jan 19, 2021 | vzdelávanie | 0 comments

Nikel je kov, ktorý dnes spôsobuje jednu z najtypickejších kožných alergii. Je naň alergická desatina populácie, hlavne vďaka opakovanému vystavovaniu sa vysokým dávkam. Nikel môžeme nájsť vo väčších množstvách napríklad v telefónoch, minciach, zipsoch, rámoch okuliarov, prackách, gombíkoch, nožniciach či kľúčoch. Do nášho tela sa ale najčastejšie dostáva cez šperky. Alergická reakcia sa prejavuje začervenaním, opuchom, vyrážkou či pupenčekmi, ktoré sa dostavia väčšinou do dvoch dní od nosenia šperku s obsahom niklu. Dôvodom prečo sa do šperkov pridáva je jeho nízka cena a vlastnosti, ktoré šperkom dáva.

V akých šperkoch ho nájdeme

Nikel nie je problém len lacných šperkov z Číny a môže sa nachádzať aj v šperkoch z drahých kovov.

Pri pozlátených či postriebrených šperkoch sa nikel používa ako bariéra medzi farebným kovom obsahujúcim meď a tými drahým. Dôvodom je zabránenie difúzie atómov medi do pozlátenia/postriebrenia, čo by spôsobilo sčernenie a kazy na šperku. Nikel sa dá v tomto prípade nahradiť napríklad paládiom, ktoré je ale niekoľko krát drahšie. Aj  keď je šperk obalený vo vrstve zlata, to sa môže po určitom čase nosenia ošúchať a koža sa dostáva do styku s niklovou vrstvou.

Nikel však môžeme nájsť aj v zlatých či strieborných šperkoch. Keďže striebro ani zlato sa na šperky nepoužíva vo svojej čistej forme, môže sa stať že časť zliatinového kovu je nikel. U strieborných šperkov 925 by mal byť zvyšný kov o množstve 7.5% práve meď ale ani na to sa úplne nedá spoľahnúť. Práve alergia na striebro je najpravdepodobnejšie alergia na nikel obsiahnutý v striebre.

Napríklad u zlata sa nikel často dal nájsť pri bielom 18k zlate na dodanie bielej farby v kombinácii zo zinkom a striebrom. Dnes sa častejšie do bieleho zlata pridáva paládium ale nie je to pravidlo, keďže farba tohto zlata je šedšia a aj šperk je výrazne drahší. Držte sa ale pravidla, že ak nie je uvedene že biele zlato neobsahuje nikel je pravdepodobné, že ho tam nájdete. Tiež nie až tak podstatné koľko niklu šperk obsahuje ale koľko sa zo šperku uvoľňuje do pokožky.

Ako zistím či šperk obsahuje nikel

Ak som sa rozhodol pre kúpu šperku, výrobca aj predajca by mi mal vedieť povedať aké kovy šperk obsahuje. Ak nakupujeme napríklad pozlátené kúsky v Európe tie, by mali spĺňať normy EU, ktoré regulujú koľko niklu sa uvoľňuje do tela, a tým predchádzať vzniku ďalších alergii, ale to nám veľmi nepomôže ak už alergiu máme. Výrobcovia nie sú povinný uvádzať či šperk nikel obsahuje. Ak ale šperk nikel neobsahuje, predajca si to môže pri svojich šperkoch uviesť a tak získať trhovú výhodu.

Ak som si už šperk kúpil a chcem zistiť či nikel obsahuje, existuje nedeštruktívna metóda, ktorou kúsok otestujeme. Používa sa látka Dimethylglyoxime, ktora ale reaguje aj na pritomnost paladia. Touto metódou si môžete šperk otestovať aj pred kúpou ak vám to predajca dovolí. Nesmieme ale zabúdať že pri pozlátených, postriebrených či porhodiovaných šperkoch sa nikel môže schovávať až pod touto vrstvou . Dokonca aj strieborne šperky sa ešte dodatočne striebra pre vytvorenie bezchybného vzhľadu.

Čo so šperkom ktorý obsahuje nikel

Môže ísť o  kúsok z ušľachtilého aj neušľachtilého kovu, ktorý je príliš obľúbený aby sme sa ho zbavili. V tomto prípade je viac možností:

Pozlátenie/postriebrenie šperku/porhodiovanie.

Zlatý strieborný či mosadzný šperk si môžeš dať pozlátiť, postriebriť či porhodhiovať. V prípade šperku z farebných kovov treba komunikovať, že ako podkladovú vrstvu nemajú použiť nikel ale paládium. Zároveň by sa pri procese pozlacovania mala odstrániť predošlé pozlátenie čiastočne aj s niklom, takže by sme sa nemuseli obávať, že budeme znovu niklu vystavený aj po opotrebovaní vrchnej vrstvy. Ak chceme aby šperk vydržal pozlátený naozaj dlho môžeme sa v zlatníctve dohodnúť na hrubšej vrstve pozlátenia.

Domáci spôsob ako zabrániť styku niklu s pokožkou je natretie časti šperku, ktorá prichádza do kontaktu s pokožkou, lakom, napríklad tým na nechty. Lak sa tiež po určitej dobe ošúcha preto je ho potrebné aplikovať pravidelne.

Nikel by nemal byť žiaden strašiak ktorý nás bude po nociach mátať. Nachádza sa vo veľa potravinách a je dokonca nevyhnutný pre náš život. Je ale pravda že dnes ho do tela prijímame v nadmerných množstvách, ktoré sa môžu po čase prejaviť ako kožná dermatitída a alergia ktorá nám zbytočne skomplikuje život. Je to jeden z dôvodnou prečo je dobré vedieť od koho a aké šperky nakupujem.